Narew

Narew

Trzej Królowie na drodze prawdziwej wolności

Kacper Wiśniewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży jako jeden z nielicznych nie ma na głowie korony. Zamiast niej ma… rogi. Oblicze uczernione i bujną czarną czuprynę. Ale to tylko rola, bo przypadło mu w udziale odegranie postaci, której zadaniem było zatrzymanie orszaku wędrującego do łomżyńskiego „Betlejem”.

– Jestem dzisiaj czarnym charakterem, ale postaram się to zrównoważyć wdziękiem i urokiem osobistym – śmieje się nastolatek.

Orszaki kolorowo (chociaż też ciepło) ubranych mieszkańców Łomży na ulicach osiedla Południe to już siedmioletnia tradycja święta Trzech Króli w Łomży. Narodziła się w parafii Krzyża Świętego, w której proboszczem jest ksiądz Andrzej Godlewski. W pierwszym orszaku znaleźli się nie tyle Trzej Królowie, co raczej Trzej Mędrcy, ponieważ role te wypełnili przedstawiciele łomżyńskich uczelni. Od kilku lat święto współorganizują trzy parafie: Krzyża Świętego, Bożego Ciała (z proboszczem Wojciechem Nowackim) i świętego Andrzeja Boboli (z proboszczem Andrzejem Popielskim). Stamtąd też pochodzą „Monarchowie” w przypisanych sobie barwach: z Krzyża Świętego – europejski Baltazar w czerwieni miłości, czyli od lat Artur Klimaszewski; z Bożego Ciała – afrykański Kacper, czyli Tadeusz Mądry i jego niebieski orszak wiary oraz ze św. Andrzeja Boboli – azjatycki Melchior, czyli Jacek Mańczak, w zielonym kolorze nadziei.

Tym razem jednak nastąpił wyjątek. Baltazarem został Rafał Songan, znany śpiewak, częsty uczestnik Festiwalu Muzyczne Dni czy koncertów Filharmonii Kameralnej.

– Przyznam, że w swoim dorobku mam wiele pierwszoplanowych czy tytułowych ról, ale w takiej jeszcze nie miałem okazji występować. Emocje są niemniejsze i mam nadzieję, że przeżywam je nie po raz ostatni . Zaprosił mnie do tej roli proboszcz Andrzej Godlewski, a przyjąłem ją z euforią. Zresztą Łomżę traktuję jak swój drugi dom, mam ogromny sentyment do tego miasta, a zwłaszcza do grona przyjaciół i znajomych. Ja wiadomo, atrybutem króla Baltazara jest czerwień symbolizująca miłość, zatem przywiozłem do Łomży dar serca – powiedział artysta .

A król od lat, Artur Klimaszewski, wcale się abdykacją nie zmartwił.

– Przynajmniej raz przejdę w orszaku z żoną – stwierdził.

Rok temu prawie nie było zimy. Dwa lata temu orszaki nie kroczyły, a prawie biegły, bo było około 15 stopni poniżej zera i jeszcze wiatr. Tym razem pogoda była niemal idealna: mróz ale do zniesienia, biel śniegu, przebłyski słońca. Dlatego z przyjemnością i ze śpiewem kolęd do łomżyńskiego „Betlejem”, którym jest SkatePark w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 9, a żłóbkiem znajdująca się tam scena, podążyło około tysiąca osób. Wyruszyli po południowych mszach w każdej z trzech parafii.

Homilię w kościele Krzyża Świętego wygłosił łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski

– Musimy pamiętać, aby iść z Jezusem bo to on daje nam prawdziwą wolność. Pokazuje nam drogę prawdy, miłości do drugiego człowieka, drogę, na której jesteśmy bezpieczni, którą stanowi piękne człowieczeństwo i radosna wieczność – mówił. Przypomniał jednak także, że w radosnej opowieści o hołdzie Trzech Króli pojawia się jeszcze czwarty król – Herod.

– Wiemy dobrze, że we współczesny świecie spotykamy ludzi, którzy chcą budować życie osobiste i społeczne w sprzeczności z bożymi przykazaniami, w sprzeczności z tym, co niosą wartości chrześcijańskie. Dlatego musimy być bardzo ostrożni i uważni , by nie poddać się władzy czwartego króla: tyranii, nienawiści, nadużywaniu władzy – powiedział biskup Tadeusz Bronakowski.

Mocno podkreślił także, że rok 2019, podobnie jak poprzedni, powinien być czasem szczególnej troski o Ojczyznę i pamięci o tych, którzy oddali za nią życie.

Gdy orszaki dodarły już do łomżyńskiego Betlejem, biskup przekazał zgromadzonym błogosławieństwo i życzenia smacznych obiadów w rodzinnych domach . Kolędę „Cicha noc” pięknie poprowadził głos Rafała Songana. Pod niebo wzniosły się okrzyki radości.

Narew”, tygodnik, nr 498

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *