Bezpieczeństwo pływania w pełnotwarzowej masce do snorkelingu

Maska do nurkowania na całą twarz, czyli pełnotwarzowa maska do snorkelingu to niedawny wynalazek, który zyskał popularność, a następnie wzbudził kontrowersje związane z bezpieczeństwem.
Na basenach, podczas bardziej ruchliwych sesji pływackich lub tych z opcją dzielenia się torem z innymi pływakami, pełnotwarzowa maska do snorkelingu może ograniczać widzenie użytkownika, ponieważ jego głowa znajdująca się pod wodą jest skierowana w dół, co może spowodować wypadki i obrażenia innych użytkowników w basenie, gdy użytkownik przypadkowo się z nimi zderzy.
Pełnotwarzowa maska do snorkelingu jest zabroniona na basenach również z powodu tego, że ratownicy nie są w stanie zidentyfikować, czy pływak w masce z głową pod wodą, skierowaną przed długi czas w dół, jest w stanie samodzielnie wypłynąć i czy właśnie nie stracił przytomności i po prostu się nie topi. Bezpieczeństwo w każdym akwenie wodnym jest priorytetem.
Obecnie przeprowadzane są testy, mające na celu jednoznacznie stwierdzenie, czy pełnotwarzowa maska do snorkelingu jest bezpieczna pod względem poziom tlenu, dwutlenku węgla, ciśnienia oraz testy określające, czy maski są trudne do zdjęcia pod wodą w razie nagłej potrzeby.